Изложбата „Anima Animus” ще е една от изненадите на тазгодишните Празници на изкуствата „Аполония” в Созопол. Неин автор е художественият фотограф Темелко Темелков, известен с работата си за престижни модни издания и рекламни агенции. В най-новия си проект той представя своята гледна точка за душата, за мъжкото и женското начало.
Фотография на Темелко Темелков от проекта „Anima Animus”
По аналогия с класическия фотографски процес, в който негативът се осветява с лампа и се прожектира върху фотохартия, Темелков осветява човека с лампа и заснема скрития образ, проектиран върху платно. На снимките виждаме човешки фигури, придобили причудливи форми, познати и непознати силуети. Мъжът и жената, сякаш дошли от сенките, се сливат, привличат се и се отблъскват.
Темелко Темелков е от артистите, които превръщат хобито си в професия. В нестандартните си чернобели фотографии (негов поклон към класиката) винаги търси естествената човешка красота, без грим и фалш. „Anima Animus” ще бъде показана за пръв път на „Аполония 2016”.
Още шест изложби ще могат да се разгледат в Художествената галерия на Стария град в Созопол между 1 и 10 септември. В първия ден на фестивала ще бъдат подредени творби на художниците Андрей Лекарски, Димитър Троканов, Калин Николов, Иван Бахчеванов, Стойко Сакалиев и Теофан Сокеров. Повечето от тях не са участвали досега в традиционните Празници на изкуствата. Единствено Сокеров е бил техен гост на първото им издание през 1984 г. Това е неговото завръщане в Созопол 32 години по-късно.
Теофан Сокеров ще се завърне в Созопол с нова изложба
Наричат Теофан Сокеров „жив класик на съвременното българско изкуство”. Той е автор на многобройни кавалетни и монументални произведения като художественото оформление и стенописите в Патриаршеската църква на Царевец, в габровската Априловска гимназия, в столичния НДК и др. Картините му са притежание на музеи, галерии и частни колекции в България, Франция, Германия, Швейцария…
Андрей Лекарски е френски възпитаник. В Париж завършва паралелно Художествената академия и училище по кинорежисура, там живее със семейството си и досега. Музеят на модерното изкуство във френската столица купува картината му „Катя в страната на чудесата”, а на пл. „Станислас” в Нанси му връчват ордена на града. Негови скулптури има във Версай. Критиците го наричат Рицаря на въображението. Плод на фантазията му са и неговите компютърни експерименти.
Един от компютърните експерименти на Андрей Лекарски
Димитър Труканов пък твори в София, след като завършва Националната художествена академия, специалност текстил при проф. Димо Балев. Творбите му са излагани и в Испания, Гърция, Белгия, Турция и печелят престижни отличия.
Иван Бахчеванов е съвсем различен – рисува така, сякаш разказва приказка с четката. Майстор е и на икони, изписал е параклиси, автор е на много стенописи в обществени пространства и храмове. Творбите, които ще покаже в Созопол, са вдъхновени от древна Аполония и от морето.
Ако има красиви плакати тази година на „Аполония”, заслугата ще е на Стойко Сакалиев. Завършил НХА, специалност плакат, при проф. Александър Поплилов, той участва във всички национални изложби, биеналета и триеналета на приложната графика и сценичния плакат от 1985-а досега.
Калин Николов продължава делото на Борис Димовски
Ще видим и графики на Калин Николов. Той е единственият продължител на делото на големия карикатурист Борис Димовски. Има самостоятелни изложби в София, Габрово, Хамбург, Атина, Будапеща, Скопие, Щип, Прилеп, Охрид…
Изборът на организаторите на „Аполония 2016” е интересен. Остава ценителите да оценят видяното.
На заглавната снимка – Фотографът Темелко Темелков, който превърна хобито си в професия
AFISH.BG