Според публикация на в. „Гардиън“ една трета от родителите избягват да четат страшни приказки на децата си, което, по мнението на психолозите, е абсолютна грешка.
Страшните приказки помагат на малчуганите да са по-устойчиви в живота и улесняват развиването на контрол на страха. Учените настояват, че всъщност страшните приказки са важни в развитието на психиката от най-ранна възраст.
Тези изводи са направени след изследване на една от веригите книжарници във Великобритания – The Book People, което разкрива, че една трета от родителите отказват да четат страшни приказки на своитедеца. Според проучването най-страшните герои са Вещицата от „Магьосникът от Оз“, Ловецът на деца от „Chitty-Chitty-Bang-Bang“ на Йан Флеминг, Вълкът от „Червената шапчица“, Вещицата от „Вещиците“ на Роалд дал и Крюела де Вил от „Сто и един далматинци“ от Доди Смит.
„Страхът е природна реакция. И когато четете страшни приказки на децата си, или пък те сами четат такива, малчуганите развиват ниво на контрол – те могат да спрат да четат, да ви накарат да спрете. Една такава приказка може да предизвика разговор, в който те да изразят истинските си чувства за ситуацията. Светът може да е наистина плашещо място и децата попадат в ситуации, от които учители и родители се опитват да ги предпазят. Но все пак се случват. Затова е добре да знаят как да се справят със страха“, твърди психологът Ема Кени.
Проучването на The Book People показва също, че 78% от анкетираните родители смятат, че приказките помагат на децата да различават доброто от злото. 53% от запитаните пък смятат, че детските книжки помагат на децата им да се „научат да се справят в трудни ситуации, а 48% твърдят, че приказките са начин за възпитание срещу страха.
„Често пазим децата си като под похлупак. Рисковете и страховете обаче са нещо, от което имаме нужда в детството. В дългосрочен план хората, които поемат рискове, са по-успешни от тези, които избягват това. А и как можеш да се чувстваш сигурен, ако не знаеш какво е страх? Всичко, което осигурява пълен набор от емоции в сигурна и контролирана среда, е добре“, допълва Кини.
AFISH.BG