Авторът на тази фраза и на съответния танц, се нарича Чъби Чекер. А танцът – това е туистът.
Чъби Чекер
Всъщност туистът произхожда от афроамериканската култура. Подобен танц е бил познат още от 1890 г. из плантациите в американския Юг. Нещо подобно танцуват и племена в Западна Африка.
На света туистът обаче е представен от Чъби Чекер. Истинското му име е Ърнест Еванс и е роден в бедно негърско семейство от Южна Филаделфия. Подобно на много млади хора от онова време, Ърнест бил луд по рок енд рола, и както много бедни младежи, работел в супермаркет. Именно там той не само предлагал продукти, но давал и импровизирани концерти, пародирайки ту Елвис Пресли, ту Фатс Домино.
Чъби Чекер
Талантливото момче толкова очаровало шефа си – Хенри Колт, собственик на магазина, че той го запознал с влиятелния си приятел – телевизионният водещ Дийн Кларк.
Дийн Кларк помогнал на Ърнест да сключи договор със звукозаписна компания, а съпругата на Дийн измислила на Ърнест звучния псевдоним. Той бил пародийна калка с името на рок идола Фатс Домино. Ако fat означава “дебел”, то chubby е “пълничък” (колкото и да е смешно, изобретателят на енергичния танц винаги е бил „пълничък“). Е, като отговор на Домино се появява фамилията checker – “дама” (игра), която отбелязва също и любовта на изпълнителя към карирани костюми.
Първият сингъл на Чъби Чекер не бил отбелязан от никого. Такава можела да бъде съдбата и на втория, на който била записана знаменитата песен «The Twist».
Всъщност песента била кавър версия на песен на Ханк Балард. Звукозаписната компанията, въпреки несъгласието Чъби Чекер, я слага на задната страна на плочата (т.нар. b-side – «допълнение» към основния хит). Тогава Чекер решил да “промотира” сам песента и започва активно да я изпълнява на концерти и в телевизионни шоу. Именно в телевизионното шоу, което водел Дийн Кларк, била произнесена знаменитата фраза и бил демонстриран новият танц. Казват, че Дийн Кларк бил доста консервативен и не харесвал особено рок енд рол танците, където момичетата били сграбчвани, въртяни и подхвърляни, а полите им ала Диор се вдигали високо.
Самата дума “Twist” означава “завъртане, въртене”, но сега партньорът можел да се върти и сам. Такъв демократичен и самодостатъчен танц светът не бил виждал преди. Фигурите били прости – мятате ръцете си насам-натам, въртите таза си насам-натам, тъпчете с краката си фасове. Имало само едно задължително условие: поне с единия си крак танцьорът трябва да докосва земята, тоест подскоците били изключени. В туиста не е задължителен партньор, а дори и да има, не е необходимо да се синхронизират движенията. Особено щастливи били момичетата. Сега не било нужно да чакат някой да ги покани, ако искат да танцуват.
Чекер сериозно се постарал – казват, че по време на промоцията на своята песен той свалил десетина килограма. На 19 септември 1960 г. сингълът «The Twist » оглавява 1-вата позиция на Billboard Hot 100. В началото на 1962 г. той отново е на първо място. Тогава излиза и още по-убийственият хит – « Let’s twist again» – много по-добър и въвличащ от първия “Twist”.
Целият свят е обхванат от туист-мания. Туист танцуват и Уиндзорските херцози, и Грета Гарбо, и Джуди Гарланд, Джон Уейн, Джаки Кенеди, Нат Кинг Кол, Шърли Маклейн, Тенеси Уилиямс, Труман Капоти…
Чекер рекламира с туиста всичко – от дрехи до сладки, за които се предлага преди да се изядат “да се повъртят в ръцете”. На вълната на успеха са били пуснати и филми за туист с участието на Чекер – «Twist Around The Clock», името на който пряко се асоциира с нашумелия филм «Rock Around the Clock», символ на епохата на рок енд рола.
Разбира се, новият танц предизвиква и вълна от възмущение. Пред репортери на Би Би Си учителят по танци г-н Стетсън казва: “Коленете и тазът се използват така, че танцьорът прави много неприлични движения. Също така, аз силно възразявам срещу липсата на партньор в този танц. Не подхожда на едно момиче да излиза на дансинга без партньор и да се показва по съвсем неподходящ за британските танцови зали начин”.
Всичко ново и шокиращо постепенно става обичайно. Даже канканът – откровено неприличен танц, бива приет.
Какво се случва с Чъби Чекер?
Чъби Чекер днес
Както можело да се очаква, вълната на туист-манията утихва, заменена към 1964 г. от ” beatlemania”. Въпреки това, туистът периодично изплува от дълбините на забравата.
През 1975 г. преиздаденият сингъл « Let’s twist again» отново попада в челната десетка на британските класации.
През 1987 г. Чъби Чекер отново възражда «The Twist», като я изпълнява заедно с …рапърите от THE FAT BOYS.
През 1988 г. той я изпълнява на Супер купата.
През 1994 г. филмът “Криминале” отново напомни за туиста със знаменития танц на Джон Траволта и Ума Търман (макар че те танцуват на «You Never Can tell» на Чък Бери). Въобще, туистът е жив. Както и Чъби Чекер, който все още е «chubby», при това видимо, и държи малък ресторант.
Тази година, изобретателят на туиста ще навърши 76 години.
AFISH.BG