Да си на 61, да притежаваш повече от 90 милиарда долара и да завещаеш всичко, което си натрупал през живота си, за благотворителност… това вероятно го могат само хора като Бил Гейтс. Американският предприемач е роден на днешния ден – 28 октомври, през 1955 г. и все още му е рано да мисли „за края”. Вместо това само преди два дни публично заяви, че след смъртта му, спечелените от него милиарди ще отидат в полза на добри каузи, а не на трите му деца.
Основателят на „Microsoft” обясни публично решението си в сутрешното предаване на телевизия itv – „Тази сутрин”, така: „Не е в полза на децата да разполагат с огромно богатство, оставено им в наследство. Подобно нещо би превърнало в гротеска всичко, което ще постигнат със собствени усилия, създавайки си собствен път в живота.” И добави, че наследниците му много добре разбират, защо след смъртта си татко няма да им остави нито цент; че се гордеят с неговото решение да помогне на най-бедните в света, като даде цялото си състояние за благотворителни и хуманитарни каузи.
Все пак Бил Гейтс не е толкова коравосърдечен, колкото би се сторило на някого. Той предпочита вместо да остави на децата си попечителски фондове с милиарди долари, да инвестира в тяхното образование и да се погрижи те да получат добри перспективи, които да ги изстрелят напред в избраните от тях професии. 61-годишният Гейтс и 52-годишната му съпруга Мелинда имат две дъщери – 20-годишната Дженифър и 14-годишната Фийби, и един син – 17-годишният Рори.
Соред aгeнция Вlооmbеrg нaй-бoгaтият чoвeĸ в cвeтa в момента e тoлĸoвa бoгaт, ĸoлĸoтo ниĸoгa нe e бил дoceгa. През август 2016-а съcтoяниeтo дocтигнa peĸopднитe 90 милиapдa дoлapa блaгoдapeниe нa пeчaлби oт пyблични xoлдинги ĸaтo Kaнaдcĸaтa жeлeзoпътнa ĸoмпaния и Есоlаb Іnс. и изпpeвapи втopия в ĸлacaциятa – иcпaнcĸия бизнecмeн и coбcтвeниĸ нa мaгaзинитe „Zаrа” Aмaнcиo Opтeгa, c пoвeчe 13,5 милиapдa дoлapa. Нещо повече – актуалното cъcтoяниe нa Гeйтc ce paвнявa нa 0,5% oт гoдишния Брутен вътрешен продукт на CAЩ.
Бил и Мелинда Гейтс
Вместо обаче да живее като римски император, Бил Гейтс непрекъснато е на вълната на най-актуалните събития в света. В началото на седмицата обяви по френското радио „Европа 1” идеята си за непрекъснато прииждащите мигранти на Стария континент: „Мигрантите могат да бъдат предимство. Те могат да бъдат интегрирани в Европа. Мнозина от тях имат таланти, способности. Ако им бъде дадена добра възможност, могат да са полезни.” И плод на това е подписаното споразумение за сътрудничество между Френската агенция за развитие и благотворителния фонд на Бил и Мелинда Гейтс (Bill & Melinda Gates Foundation). И това е само една от хуманитарните каузи, в които прелива част от богатството си най-богатият човек в света. А всичко е започнало от момчешката му любов към компютрите, от далновидността на неговите родители, които успяват да му дадат правилното образование, и от изключителната работоспособност и предприемчивост на Бил.
Момчешките компютъни увлечения на Бил днес струват 90 милиарда долара
Когато докосвате днес компютъра си или се ровите из интернет, най-вероятно се докосвате до… Гейтст. Най-известните продукти на неговата компания днес са Microsoft Windows, пакетът Microsoft Office, уеб браузърът Internet Explorer, търсачката Bing, видео-конзолите Xbox и др. Програмист, изобретател и филантроп, през последните 20 години Бил Гейтс, съпругата му и тяхната фондация са дарили над 25 милиарда долара за благотворителни каузи като подобряване на здравеопазването и подпомагане на най-бедните райони в света.
Ето правилата, на които подчинява живота и бизнеса си Бил Гейтс:
1. „Успехът е лош учител. Той съблазнява умните хора да си мислят, че не могат да загубят.”
Без значение колко сте успели в момента, трябва да останете смирени. Успехът е също толкова мимолетен, колкото самият живот и може да бъде загубен само за един миг. Нищо не е постоянно и единствената константа е промяната. Не забравяйте, че успехът ще промени вашия живот, но не бива да му позволявате да променя вашата същност. Уважавайте всеки, с когото се срещате и не забравяйте да давате. Не позволявайте на успеха да ви заслепи, защото тогава провалът ще бъде дори още по-болезнен.
2. „Не се сравнявайте с никого в този свят… Ако действате по този начин, значи обиждате себе си.
Всеки човек е уникален. Намерете вашата красота и вашия талант, които могат и да са различни от тези на другите. Запомнете, че възприемането на успеха в крайна сметка е нещо субективно. Измерете вашия успех спрямо това доколко добре живеете, следвайки собствените си ценности, а не спрямо живота на другите. Не се отчайвайте, когато не получавате всичко в желаните срокове. Понякога трябва да тръгнете по няколко грешни пътя, преди да намерите правилния.
3. „Вашите най-недоволни клиенти са най-големият ви учител.”
Един бизнес може да научи много от недоволните клиенти. В случай, че много хора не харесват дадено нещо, това е явен знак, че има спешна нужда от промяна. Същото важи и за личния живот – можете да научите много от критиката на най-близките ви хора.
4. „Бъдете мили със зубърите. Има шанс някой ден да работите за тях.”
Популярността е капризно понятие, което се променя от много фактори, включително и възрастта. Най-отбягваният в училището може да се превърне в най-преуспелия от целия клас. Всички хора заслужават уважение, защото никога не знаете в каква ситуация ще се озовете с тях някой ден. Животът е дълъг и сложен, с много обрати. Посадете семената на добротата още в началото, за да се радвате на резултатите след време.
5. „Животът не е справедлив – свикнете с него.”
Животът не е само слънце и рози. Човек се проваля постоянно. Голяма част от нещата, които се случват с вас, всъщност са извън вашия контрол. Много пъти това ще ви разочарова и дори вбесява. Единственото, което можете да направите обаче, е да приемете несправедливостите на живота. Приемете както доброто, така и лошото. Намерете баланса във вселената и не забравяйте, че няма светлина без тъмнина.
И още нещо, казано от основателя на Microsoft: „Технологиите са просто инструмент. В случаите, когато събирате децата да работят заедно и ги мотивирате, учителят е най – важен! (…) Всички ние се нуждаем от хора, които да ни дават обратна връзка. Това е начинът, по който се подобряваме.” Един гениален програмист знае най-добре цената и на компютъра, и на човека.
AFISH.BG