• Начало
  • Цитати
  • Новини
  • Откъс на деня
  • Поезия
  • Кино
  • Музика
  • Книги
  • Изложби
  • Театър
  • Четива
No Result
View All Result
  • Начало
  • Цитати
  • Новини
  • Откъс на деня
  • Поезия
  • Кино
  • Музика
  • Книги
  • Изложби
  • Театър
  • Четива
No Result
View All Result
Afish.bg
No Result
View All Result
Home Новини

Културното многообразие е общо наследство на човечеството

afish by afish
21 May 2016
in Новини
0
Културното многообразие е общо наследство на човечеството
0
SHARES
11
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Всички обитаваме една и съща планета, а културното многообразие е това, което ни кара да вървим напред. Нашето културно многообразие е общо наследство на човечеството. То е източник на нови идеи, благодарение на които ние се отваряме към другите и започваме да мислим по различен начин, това се казва в приветствието на Генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова по повод Световния ден на културното многообразие за диалог и развитие, който се отбелязва на днешния ден – 21 май.

Многообразието създава възможности за установяване на мир и постигане на устойчиво развитие. То може да се използва за постигане на целите на развитието, включително за борба с бедността, насърчаване на равенството между половете, постигане на качество в образованието, зачитане на човешките права и др., се посочва в приветствието на Генералния директор. Според Ирина Бокова, светът е изправен пред редица ограничения и нашият отговор трябва да бъде използването на най-силния ни възобновяем източник, а именно човешкият разум и креативност. А културното многообразие безспорно е стимул за творчество и креативност. Инвестициите в тази насока могат да преобразят обществата. Имаме отговорност да развиваме образователните и интеркултурните умения на младите хора, за да поддържаме многообразието в света.

„Призовавам всички държави членки на ЮНЕСКО да предадат това послание на най-високо ниво, да включат културата и културното многообразие в програмата за устойчиво развитие след 2015 г. Трябва да превърнем културата в приоритет сега”, заявява Ирина Бокова. През 2001 г. ЮНЕСКО приема Всеобща декларация за културното многообразие и през декември 2002 г. Общото събрание на ООН в резолюция 57/249 обявява 21 май за Световен ден на културното многообразие за диалог и развитие.

Тази година събитието съвпада и с  Европейската „Нощ на музеите“ – инициатива, организирана за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата. Страната ни се включва в него за 12-ти път. По традиция, очаква се отново десетки музеи и галерии в страната да приемат гости безплатно с множество интересни изложби, концерти и най-различни арт прояви, посветени специално на Нощта. За първи път в европейската инициатива ще се включи и Национална галерия „Квадрат 500“. Ще има исторически четения от 10 до 18 ч. в зала 19 на ИЕФЕМ в София на ул. Московска 6А. Там ще се съберат учени, изследователи, историци, богослови и етнолози от цялата страна. Входът за четенията е свободен. Към инициативата се включват и филиалите на НВИМ – Военноморски музей – Варна, Парк-музей на бойната дружба 1444 г. „Владислав Варненчик“ и Музей на авиацията в Крумово, както и десетки други музеи и културни институции в страната. Екипът на Националния военноисторически музей ще провокира посетителите да оставят своя цветен отпечатък и послание на инсталация, която ще бъде съхранена в Капсулата на времето, създадена по повод 100-ата годишнина на музея.

 

AFISH.BG

Tags: културно многообразиемузеисветовен денчестване
afish

afish

категории

  • uncategorized (6)
  • Изложби (353)
  • Интервю (51)
  • Кино (597)
  • Книги (423)
  • Музика (541)
  • Новини (831)
  • Откъс на деня (740)
  • Поезия (661)
  • Театър (198)
  • Цитати (884)
  • Четива (95)
  • За нас
  • За реклама
  • Поверителност
  • За контакт
Съдържанието на този уеб сайт и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на AFISH.BG, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на AFISH.BG, посочване на източника и добавяне на линк към www.afish.bg. 
Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.  Прочети повече на: https://www.afish.bg/
No Result
View All Result

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist