• Начало
  • Цитати
  • Новини
  • Откъс на деня
  • Поезия
  • Кино
  • Музика
  • Книги
  • Изложби
  • Театър
  • Четива
No Result
View All Result
  • Начало
  • Цитати
  • Новини
  • Откъс на деня
  • Поезия
  • Кино
  • Музика
  • Книги
  • Изложби
  • Театър
  • Четива
No Result
View All Result
Afish.bg
No Result
View All Result
Home Кино

„Треска за злато”, или какво предрича Айнщайн на Чаплин

afish by afish
26 June 2016
in Кино
0
„Треска за злато”, или какво предрича Айнщайн на Чаплин
0
SHARES
66
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Има много добри филми. Великите обаче са малко. „Треска за злато” не е просто класика. Това е велик филм, който вече 94 години не излиза от класациите за върховете в световното кино. Филмови експерти дори го определят като една от двете наистина гениални комедии, редом с „Генералът” (1927) на Бъстър Кийтън.

Първата прожекция на „Треска за злато” се е състояла именно на днешния ден, на 26 юни 1925 г. А Чарли Чаплин завинаги записва името си в златните страници на световната филмова история като негов баща – автор на сценария, режисьор, продуцент, монтажист, участник в създаването на музиката и изпълнител на главната роля. “Това е филмът, с който искам да бъда запомнен”, казвал навремето Чаплин. И сбъдва желанието си.

Днес „Треска за злато” е сред еталоните за правене на комедия. Филм, в който тъмната страна на човека е перфектно претворена в гениални образи. А сцените с танцуващите хлебчета и сготвените обувки и досега остават ненадминати.

Ето малко любопитни факти за „Треска за злато”, които може би не знаете:

– Докато монтирал, Чаплин променил филма цели 27 пъти, преди да стигне до окончателния му вариант.

– Заснетият материал също е 27 пъти по-дълъг от завършения филм.

– В „Треска за злато” има и грешки. Една от тях е в епизода, в който Чаплин се бори с глада: взема ножа от масата и го скрива на безопасно място, но в следващия кадър ножът си лежи на масата.

– През 1942 г., след като киното „проговаря”, Чаплин прави нова версия на „Треска за злато”, в която добавя музика и авторски текст, който чете сам. Решава, че това вече е истинският филм и забравя да се погрижи за опазването на оригинала от 1925 г., който едва след десетилетия бива възстановен.

– В музиката към филма са използвани откъси от творби на Римски-Карсаков, Чайковски, Брамс.

– През 1956-а Чаплин прави нова редакция, като променя части от дикторския текст.

– Това е единствената няма комедия на киногения, заснета по предварително написан сценарий и точно определен план.

– Чаплин вижда в главната женска роля Лита Грей, но по време на предварителната подготовка любовта им става все по-бурна, тя забременява и му се налага да търси друга актриса. Така открива Джорджия Хейл.

– Снимките на началния епизод са направени в Сиера Невада. За целта са наети 2500 миньори, които пред камерата се превръщат в златотърсачи. Въпреки невероятния студ, Чаплин държи всички кадри да бъдат перфектно изпипани. Понякога се стига до 25 дубъла. Останалите снимки са направени в студио.

– Техническият екип изпробва няколко метода за имитиране на сняг. Почти целият материал е презаснет два-три пъти с „различен сняг”. Използвани са комбинирани снимки и специални ефекти (напр. превръщането на героя в кокошка).

– По време на много прожекции (напр. в кино „Капитол” в Берлин) зрителите изпадат във възторг от „Танца на хлебчетата” и се налага епизодът да бъде върнат и пуснат втори път.

– През 1953 г. филмът е обявен за Национално богатство на САЩ. 

– През 1998-а е класиран на 74-о място в „Топ 100 на най-добрите американски филми от изминалия век”.

– През 2000 г. заема 25-а позиция в „Топ 100 на най-смешните американски филми”.

– Алберт Айнщайн много харесва филмите на Чаплин. Веднъж му изпраща следното писмо: „Вашият филм „Златна треска” е разбираем за целия свят, а вие непременно ще станете велик човек. Айнщайн” На което Чарли отговаря: „Аз повече се възхищавам от вас. Никой в света не разбира вашата Теория на относителността, но вие все пак станахте велик човек. Чаплин”

На заглавната снимка – Чарли Чаплин в кадър от „Треска за злато”

AFISH.BG

Tags: алберт айнщайнфилмчарли чаплин
afish

afish

категории

  • uncategorized (6)
  • Изложби (353)
  • Интервю (51)
  • Кино (597)
  • Книги (423)
  • Музика (541)
  • Новини (831)
  • Откъс на деня (740)
  • Поезия (661)
  • Театър (198)
  • Цитати (884)
  • Четива (95)
  • За нас
  • За реклама
  • Поверителност
  • За контакт
Съдържанието на този уеб сайт и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на AFISH.BG, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на AFISH.BG, посочване на източника и добавяне на линк към www.afish.bg. 
Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.  Прочети повече на: https://www.afish.bg/
No Result
View All Result

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist