На 21 март е Световният ден на поезията
Световният ден на поезията е учреден през 1999 г. от Юнеско. Целта е да се признае обществената ценност на поетичното изкуство като носител на езиковата красота, културата, на свободен дух и творчески заряд, които са белег за висок човешки идеал.
Представяме няколко цитата за поезията от самите поети и майстори на словото:
Поезията е паметник, уловил най-хубавите и щастливи моменти на най-добрите и щастливи умове.
Пърси Биш Шели
***
Ако епохата може да върви напред, науките, философията и гражданството могат да се подобряват и променят, тогава поезията остава на едно място, не остарява и не се променя. Целта е една и съща, средствата са същите. И докато концепциите, трудовете, откритията на великите представители на древната астрономия, физика, медицина и философия остаряват и всеки ден се заменят с други, творбите на истинските поети остават свежи и вечно млади.
Александър Пушкин , Предговор към „Евгений Онегин“, 1830 г.
***
Поезията … цели само себе си. Тя не може да има друга цел… Това не означава, че поезията не трябва да облагородява нравите, … че нейният краен резултат не трябва да издига човека над нивото на обикновените интереси; да се каже такова нещо би било пълен абсурд.
Твърдя само, че ако поетът е преследвал морална цел, тогава той е отслабил своята поетична сила и. . . работата му ще се провали. Поезията, под страх от смърт или упадък, не може да бъде приравнена към знанието и морала.
Шарл Бодлер
***
Майсторите от миналото са работили толкова усърдно върху хайкай поезията, че са били в състояние да композират само две или три хайку в живота. За начинаещ е лесно да копира природата – за това ни предупреждават.
Мацуо Башо
***
Бог е съвършеният поет .
Робърт Браунинг
***
Истинската поезия се възприема, преди да бъде разбрана.
Томас Стърнс Елиът
***
Поезия е, когато емоцията намери своята мисъл, а мисълта намери думи.
Робърт Фрост
***
Има поезия тогава, когато осъзнаем, че не притежаваме нищо.
Джон Кейдж
***
Поезията е разкриване на чувство, което писателят смята за вътрешно и лично, а читателя – за свое собствено.
Салваторе Квазимодо
AFISH.BG