Честит празник, театрали!
Световният ден на театъра – 27 март, се отбелязва от 1962 г. с решение на Деветия конгрес на Международния театрален институт към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) през 1961 г. Проявите, свързани с този ден, са както мащабни театрални събития, така и съвсем интимни чествания на любовта към магията на театъра. Автор на първото послание за Деня на театъра през 1962 г. е големият френски творец Жан Кокто.
У нас 27 март се отбелязва и с тържествена церемония по връчването на наградите „Икар”, учредени през 2005 г. За поредна година в Световния ден на театъра – 27 март, Съюзът на артистите в България ще връчи Националните награди за сценични изкуства “Икар” По традиция церемонията ще се проведе в Народния театър от 19:00 часа.
Голямото отличие за изключителен принос към българския театър тази година е за актьора Антон Радичев, а “Икар” за чест и достойнство ще получи Мария Стефанова. В категорията “Съвременна българска музика” отличието е за Теодосий Спасов.
Оспорвано ще е съревнованието за най-добра мъжка роля – за приза ще се борят са Владимир Пенев, Деян Донков и Иван Юруков. За водеща женска роля са номинирани Албена Ставрева, Светлана Янчева и Станка Калчева.
Предлагаме ви да прочетете мнения на известни театрали за това изкуство и неговото въздействие:
„Не думи, а впечатления искам да отнеса от театъра.”
Дени Дидро
„Театърът е висша инстанция за решаване на жизнени въпроси.”
А. И. Херцен
„… публиката отива в театъра да гледа хубаво изпълнение на хубава пиеса, а не самата пиеса. Пиесата може и да се прочете.”
А. Н. Островски
„Аз искам театър на мислите, а не театър на протоколните факти.”
К. С. Станиславски
„Играта трябва да е с мярка, даже когато е на сцена.”
А. Страшимиров
„Автор, който не е доправил всичко, преди да иде на сцената, няма да получи никаква помощ от нея, за да надмине себе си.”
П. К. Яворов
„На сцената на реалистичния театър има място само за живи хора, хора от плът и кръв, с всичките им противоречия, страсти и постъпки. Сцената не е хербарий и не е музей, където са изложени натъпкани чучела. Задачата на актьора е да създава образи на такива хора.”
Б. Брехт
„Театърът – това е поезия, която напуска книгата, за да стане достояние на човека.”
Ф. Гарсиа Лорка
„Задачата на драматургията е да накара читателя да забрави сцената, а актьора – да забрави зрителите.”
Б. Шоу
„Скучен е театърът, когато на сцената виждаш не хора, а актьори.”
В. О. Ключевски
„Даже на хилядното представление актьорът трябва да убеди публиката, че никога не е чувал репликата, която му подава партньорът.”
Б. Шоу
„Няма малки роли, има малки артисти.”
К. С. Станиславски
„Публиката е един от най-важните актьори в пиесата, и ако тя не желае да изпълни своята роляу цялата пиеса се разваля, а драматургът се оказва в положението на тенисист, който е останал на корта сам и няма кому да прати топката.”
С. Моъм
AFISH.BG